Javinis ryžinukas (Javos žvirblis) - Lonchura oryzivora
Parašytas: 2007.02.08 11:23
Javinį ryžinuką, dar vadinamą Javos žvirbliais, trumpiau - ryžinuke, ryžinuku , dar nesenai klasifikavo Padda oryzivora, o ne Lonchura oryzivora. Lonchura lietuviškai vadinamos munijos, taigi ir javinis ryžinukas yra iš tikro munija. Tačiau Javinė munija jau taipogi yra - Lonchura leucogastroides.
Ryžinukai - patys stambiausi astrildinių šeimos paukščiai, kūno ilgis su uodega siekia iki 15 cm
Istorija:
Javiniai ryžinukai kilę iš Indonezijos iš Javos ir Bali salų. Šiais laikas juos galima sutikti dar plačiau: Borneo, Kinija, Japonija, Fidži, Malazija, Filipinų salos. Visai nesenai ryžinukai apsigyveno Havajuose, kur laikomi žemės ūkio kenkėjais.
Nuo 1790 m. apie ryžinukus užsimenama kaip apie mėgiamus naminius paukštelius, o nuo 1870 m. europiečiai megėjai išmoko juos veisti.
Pastaruoju metu laisvėje jų kiekis stipriai sumažėjo, jie paslelbti kaip CITES1 saugoma rūšis.
Lyties nustatymas:
Ryškiausias skirtumas - giesmė. Gieda tik patinai, maždaug nuo 3 mėn. amžiaus. Giesmė monotoniška, vienoda bet maloni.
Patelės tik čirškia kviesdamos patinėlį "čik-čik-čik"
Pykdami, abu čirškia "črrrr-r-r-r"
Dar vienas skirtumas - snapas. Pas patiną, ypač dauginimosi periodu, snapas masyvesnis, storesnis (jei žiūrėt iš viršaus), su kuprele, po snapu pas patiną apvaliau, pas patelę smailiau.
Patinas
Patelė
Laikymo sąlygos:
Ryžinukai - laikomi agresyviais paukščiais, rekomenduojama juos laikyti atskirai nuo kitų astrildų. Jie dar ir žymiai stambesni ir gali būti pavojingi smulkiems paukštukams. Rekomenduojamo narvelio ilgis porai - nuo 80 cm. Perint kiaušinius bei auginant vaikučius užtenka ir 60 cm ilgio narvo.
Gyvena ryžinukai nelaisvėje apie 9-10 metų. Tai nereiklūs paukščiai, rekomenduojami pradedantiesiams megėjams kaip ir Zebrinės amadinos bei Smailiauodegės munijos (Japoninės amadinos). Daug veisėjų pažymi, kad tai lengvai prijaukinamas paukštelis. Japonijoje bei tolmuosiuose rytuose ryžinukai laikomi jaukiais, rankiniais paukščiais, kai tuo tarpu Šiaurės Amerikoje jų nejaukina.
Ryžinukai nereiklūs temperatūriniam rėžimui, bet kaip ir visi paukšteliai - bijo skersvejų. Narvelyje, kur gyvena ryžinukai, visad turi būti švaraus vandens, kadangi jie labai megsta maudytis.
Maitinimas:
Ryžinukai nereiklūs maistui. Jie mielai bando naujus jiem pasiūlytus maistus. Maitinami grūdų mišiniais egzotiškiems smulkiems paukšteliams, reikia pasiūlyti kiaušinmaisčio, daiginto maisto (salotų sėklos, abisinijos saulėgrąžos (Guizotia abyssinica), rapsai, kviečiai, soros, mažos mung pupelės, linų sėmenys), o perėjimo metu - gyvo maisto. Kiaurus metus duoti vaisių, daržovių, žalumynų, sorų šakelių.
Veisimas:
Inkilėlis gali būti tiek uždaras tiek pusiau atviras. Lizdą suka abu paukščiai. Peri abu paukščiai, dienos metu patinas, o naktimis patelė.
Viena pora padeda 5-8 kiaušinius. Gyvenant kolonijomis, neretai patelės padeda kiaušinius pas perinčias poras, tokiu būdu būna labai didelės "šeimos" su daug jauniklių. Peri 12-14 dienų, jaunikliai užauga per tris savaites, tačiau patartina juos palaikyti kartu su tėvais dar tris savaites, kad būtų visiškai savarankiški.
Spalvos ir mutacijos:
Laukinio tipo spalva (Wild, Normal) yra dominantinė:
Isabelė, Gelsvai ruda (Isabel dar maišoma ir vadinama Fawn) - recesyvinė - išveista Australijoje. Ši mutacija mažina eumelaniną (t.y. mažina juodumą ir pilkumą, kuris virsta rusvumu (blondiniškumu, kaip žmonių plaukai)), bet neturi jokio efekto phaeomelaninui (phaeomelaninas suteikia rausvumo odai, lūpoms, taigi pilvukas išlieka nepakitusios spalvos). Akys raudonos. (Tuo tarpu Fawn mutacija būtų perduodama pagal lytį ir akys suaugusių paukščių patamsėtų)
Balta (White) - recesyvinė. Turi būti visiškai balta, jei nors kiek yra ne baltumo, jau laikoma marga mutacija. Išveista Australijoje. Akys juodos. Dauguma baltų jauniklių inkilus palieka būdami dar su pilkais taškeliais ar dėmelėm ir visiškai pabaltuoja po plunksnų keitimo.
Isabel + Balta = Balta raudonomis akimis. Ši kombinacija naudojama norint pašalinti betkokius spalvinius likučius baltame paukštyje, rezultate gaunamas sunkiai nuo albinoso atskiriamas paukštis. Tikėtina, kad dauguma "albinosų" yra ištikro Baltos Isabelės
Pastelinė (pastel) - pagal lytį perduodama mutacija išveista Europoje, lengvai pamažina eumelanino ir neveikia phaeomelanino, tad pilvukas lieka nepakitęs.
Pastelinė + Isabelė = Pastelinė Isabelė (Pastel Isabel), t.y. Isabelės nugara ir galva pašviesėja, o pilvukas išlieka.
Agato (Agate) - recesyvinė - palyginti nauja mutacija, kuri vienu metu atsirado keletoje šalių, spėjama, kad ji plito per genus veisėjams neįtariant, galbūt per Isabeles. Ši mutacija yra recesyvinė, ji keičia akių spalvą į raudoną, galvos spalvą pakeičia į rudą ir stipriai sumažina phaeomelanino kiekį ant pilvuko, tokiu būdu jis tampa geltonu.
Marga arba marmurinė (Pied) - recesyvinė - išveista Australijoje, normalių ir baltų spalvų kombinacija. Idealiu atveju margoje mutacijoje turi būti 50% margumo ir 50% baltumo kombinacija. Bet koks mažiausias ne vietoje esants baltumas normalios laukinės spalvos paukštyje reiškia margą mutaciją, net ir balta nulkelė ant smakro esanti pas daugelį "normalios" spalvos paukščių.
Sidabrinė (Silver, Opal). Recesyvinė mutacija, kuri mažina spalvotumą - tiek eumelaniną tike phaeomelaniną.
Sidabrinė kombinacijoje su Isabele gelsvina ir pilvuką ir stipriai baltina paukštį.
Juodagalvės (The Black-Headed) yra mutacija kuomet eumelanino pridedama ne tik žanduose, bet ir pilvuke, ko pasekoje ir bendras spalvotumas tamsesnis. Labai sunkiaia veisiama, net manoma, kad šie paukščiai ne genetiškai išgaunami, bet turi melanismą. O gal ir abu šie teiginiai teisingi.
Dramblio kaulo (ivory) yra Isabelės, pastelės ir sidabrinio kombinacija. Galva ir pilvukas yra labai šviesiai kreminiai, žandai balti, o sparnai ir nugara dramblio kaulo.
P.S. Ten kur lygybės ženklas tai nereiškia, kad visi palikuonys bus tokie.