Rudakrūtė (Kaštoninė) munija (Lonchura castaneothorax)
Parašytas: 2011.02.23 13:07
Lyčių skirtumai
Patelės ir patinai beveik identiški. Kaip ir dauguma narių Lonchura šeimos esama subtilių užuominų, kad padėtų nustatyti lytį. Patinėliai čiulba ir šoka piršlybų šokį. Čiulbėjimas iš tiesų yra gana melodingas ir gana dažnas, todėl juos lengva atpažinti.
Fiziniai skirtumai yra žymiai geriau matomi grupėje. Patinų krutinė ryškesnės spalvos ir uodega ryškesnė geltona.
Mityba
Kaip ir dauguma munijų, kaštoninės nori didesnių sorų iš standartinio papūgų mišinio, ar tiesiog baltų proso sėklų. Noriai lesa kiaušinmaistį, žalumynus ir mirkytas sėklas, ypač „paddy“ ryžius. Jiems taip pat labai patinka avižų kruopos, bet jų davimą reikia kontroliuoti, nes nuo jų paukštis gali nututkti. Žvyras ir kalcis (pvz. smulkinto kiaušinio lukšto forma) ir austrių kevalai, taip pat sepijos geldelė turėtų būti laisvai prieinami.
Veisėjo pastebėjimai
Kaštoninės munijos gali būti auginamos narvuose ar voljeruose. Peri pusiau atvirose dėžutėse- inkileliuose, sėkmės galima sulaukti ir leidžiant perėti pintuose lizdeliuose, nors nerekomenduojama. Lizdo gamybai naudoja kokoso pluoštą, ryžių šieną, medvilnės pluoštus ir plunksnas. Deda 4- 8 kiaušinius. Patelės tupi ant kiaušinių, o patinėliai būna saugotojo pozicijoje, naktį peri abu. Inkubacija trunka 13-14 dienų, išsirita pliki rausvi paukščiukai.
Gali kilti problemų įtėviais parinkus japonines amadinas, taip būna tik tokiu atveju jei yra maišomi jaunikliai, todėl kitų rušių kaiušinius reiktų atskirti.
Kiti pastebėjimai
Yra penki porūšiai Kaštoninių munijų. Vienas porūšis aptinkamas Australijoj, kiti išsimėtę Naujojoje Gvinėjoje.
Kaip ir daugelis Azijos Lonchura šeimos, Kaštoniniai kenčia nuo peraugusių nagų. Juos būtina stebėti ir trumpinti kai reikia.