Neperskiriamųjų veisimas
Pirmiausia reiktų žinoti, kad poruotis reikia leisti tik tos pačios rūšies neperskiriamiesiems, kaukėtiesiems su kaukėtaisiais, Fišeriukams su Fišeriukais ir t.t. Galima leisti poruotis tos pačios rūšies, bet skirtingų spalvinių mutacijų papūgoms.
Agaporinius gana lengva perinti. Nėra jokių garantijų, kad du suvesti paukščiai sudarys porą ir ims perėti, jei taip nutinka, reikia juos išskirti ir surasti jiems kitas poras, tačiau paprastai nelaisvėje perintys paukštukai susiporuoja lengvai. Taip pat reikai žinoti, kad neišskiriamieji ne būtinai poruojasi tik patinas su patele, gali poruotis ir patinas su patinu arba patelė su patele. Pastaruoju atveju patelė padės neapvaisintus (neverstus) kiaušinius. Jeigu taip nutinka ieškokite naujų porų papūgėlėms.
Neišskiriamieji perėti pradeda nuo 10 mėn. amžiaus, o vyresniems kaip 5-6 metai paukščiams turėtų būti nebeleidžiama perėti. Neišskiriamiesiems geriausia leisti perėti šiltesniais mėnesiai, tačiau kadangi neišskiriamieji inkilus naudoja ir šiaip tupėjimui (o gal miegojimui?), tai sudėtinga kartais juos apriboti neperėti šaltesniu metų laiku. Kai nenorit, kad perėtų, geriausia yra inkiluose turėti vien tik durpių (kurios drėkina ir perėjimo metu), tačiau neduoti jokių kitų lizdui sukti skirtų medžiagų.
Neišskiriamųjų perėjimui tinka visų tipų inkilai, jie, skirtingai nuo daugelio papūgų, suka lizdus, todėl inkile turi būti daugiau vietos, kad tilptų šakelės ir pan. Geras vidutinis inkilo dydis yra 25 cm aukščio, 20 cm pločio ir 15 cm gylio. Inkilas sukaltas iš bent jau 2 cm storio medienos, kuri atlaikytų graužimus ir išlaikytų šilumą viduje inkilo. Įėjomo skylės diametras apie 5 cm, pati skylė viršutinėje inkilo dalyje, o prie įėjimo nedidelė kokių 7 cm ilgio laktelė. Dažniausiai neišskiriamiesiems perėjimo (inkubacijos) metu reikalinga didelė drėgmė, todėl ant dugno yra dedama kokie 5 cm storio drėgnų durpių. Reikia palaikyti 65% drėgmę. Geriausia medžiaga lizdams yra medžių žievė ir šiaudų gabaliukai, todėl nenuodingų šakelių reikia pridėti narve ar netoliese. Taip pat linų lapai yra gerai, bet juos reikai keisti kas dieną. Paukščiai neužilgo imsis darbuotis, kišis augmenijos gabaliukus po sparnais ir temps viską į inkilą. Lizdų medžiaga turi būti prieinama visu perėjimo laikotarpiu, kadangi patelė vis pertvarkinės lizdą atitempdama naujų šakelių ir šitaip palaikydama drėgmę.
Pasiruošę perėjimui paukštukai ims poruotis, patinėlis maitins patelę, lips ant patelės nugaros prisilaikydams už patelės plunksnų, patelė praleis daugiau laiko inkile, kadangi artinsis kiaušinių dėjimo laikas ir tuo metu mirkytos sėklos (ir kitoks minkštas maistas) bei sepija turi būti būtinai prieinama. Patinėlis neturi lyties organų, tačiau turi dvi sėklides, kurios perėjimo metu padidėja šimtus kartų. Patelės kiaušidės taip pat padidėja. Patinėlio sperma laikoma kloakoje (per kur pašalinama dauguma skysčių) ir perduodama patelei suglausdžiant klokas. Pirmąjį kiaušinį patelė padeda paprastai po apytiksliai 10 dienų. Patelė vidutiniškai padeda 4 -6 kiaušinius (pirmaisiais kartais gali mažiau), o inkubuoti patelė gali ne š karto po pirmojo kiaušinio atsiradimo, bet tik po antrojo ar net trečiojo. Patelė savrankiškai inkubuos kiaušinius, o patinlis ją maitins dienomis ir naktimis tupės drauge inkile. Inkubacinis periodas yra apie 23 dienos. Tuo metu netrukdykite paukštukų. Po 5-6 dienų galima pažiūrėti kiaušinius ar jie yra versti, tai daroma žiūrint į kiaušinį prieš šviesą. Jeigu matote tamsų tašką ir kraujagyslių – kiaušinis apvaisntas. Tokiu atveju kažkur po savaitės kiaušinis patamsės ir įgaus melsvą atspalvį. O jeigu kiaušinis permatomas ir tampa geltonu – jis neapvaisintas.
Paukščiukui išsiristi iš kiaušinio gali prirekti ir 24 valnadų. Kai manote, kad paukštukai jau išsirito, tada jau galite pasižiūrėti juos per dureles, tačiau darykite tai ne dažnai ir pageidautina tuo metu, kai patelės nėra inkile. Gali nutikti taip, kad patelė taps agresyvia ir/arba nepriims jauniklių, tokiu atveju būsit privesrsti jauniklius išmaitinti savo rankomis. O normaliomis sąlygomis jauniklius, kurie augs greitai, maitins abu tėveliai ir maitins juos paguldytus ant nugarų. Tuo periodu turi būti prieinama daugiau maisto, tame tarpe kokybiškų mirkyt sėklų, žalumynų ir kitoko minkšto maisto.
Kai kurie jaunikliai jau bus pasiruošę palikti inkilą po 6 savaičių, tačiau paprastai tai įvyksta po 7 savaičių. Tuo metu juos vis dar maitins patinas. Kai tiktais jie pradės lesti savarankiškai, jaunikliai turi būti atskirti, kadangi tėveliai norės ir vėl perėti ir gali imti atakuoti savo vaikus. Nors neišskiriamieji gali perėti 2 -3 kartus per sezoną, tačiau neleiskite jiems, reikai padaryti 6 mėn. Pertrauką tarp perėjimų, kad nenusilptų tėveliai ir ypač patelė.
Naudingos nuorodos
- Paukstis.lt
- Pranešimai: 54
- Užsiregistravo: 2010.03.14 14:10
- Augintiniai:
Gal galite smulkiai aprasyti apie neisskiriamuju veisima.Manieji padejo 5 kiausinius.Dejo kas 2 diena.
-
gendruta - Pranešimai: 53
- Užsiregistravo: 2007.10.26 14:04
- Miestas: Vilnius
Dabar prisijungę
Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 4 svečių